Ubrania ostrzegawcze – jakie powinny być?

ubrania ostrzegawcze

Ubrania ostrzegawcze są codziennym elementem ubioru wielu pracowników. Mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo pracy w miejscu z czynnikami ryzyka dla ich zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej ich cechom i funkcjonalnościom.

 

Rodzaj materiału

Odzież odblaskowa, poza tym, że odblask powinien zajmować określoną powierzchnię tkaniny, może być wykonana z dwóch podstawowych tworzyw:

  • materiału o właściwościach fluorescencyjnych
  • materiału odblaskowego

Na rynku możemy znaleźć kurtki odblaskowe, ale również i takie wykonane z dodatkiem substancji fluorescencyjnych. Zadaniem materiału odblaskowego jest odbijanie światła w stronę jego źródła, natomiast materiał  o właściwościach fluorescencyjnych jest mniej odznaczającym się tworzywem. Z tego względu będzie to idealna tkanina na pracę w ciągu dnia. Przy odpowiednim naświetleniu świeci ona światłem własnym.

Odpowiednia powierzchnia odblasku

Z góry narzucone przez przepisy BHP normy określają klasy, które wskazują jaki rodzaj odzieży ostrzegawczej powinny stosować osoby na określonych stanowiskach. W przypadku ubrań z materiałem odblaskowym będzie to w zakresie 14-20%, natomiast odzież z materiału fluorescencyjnego posiada większą rozbieżność 14-80% powierzchni.

W przypadku odzieży odblaskowej przepisy wskazują konkretną powierzchnię, która powinna być zajęta przez tzw. materiał tła oraz materiał odblaskowy. Ten drugi w szczególności powinien pokrywać kontury odzieży. Przykładem może być bluza odblaskowa w przypadku której odblask powinien pokrywać również miejsca w okolicy torsu. Natomiast materiał bazowy musi być równomiernie rozłożony na powierzchni odzieży.

Jakość materiałów

Trzecim aspektem, na który warto również zwrócić uwagę jest jakość. Odzież odblaskowa jest bardzo często wykorzystywana przez osoby pracujące przy robotach drogowych, a także na różnorodnych halach w warunkach, gdzie ubrania mogą ulec zabrudzeniom. Z tego względu często wykonywane są prania chemiczne. Dodatkowo często występują inne czynniki poboczne tj. ekspozycja na słońce czy możliwość ścierania się materiału. Z tego powodu powinno się wybierać certyfikowaną odzież oraz zwracać uwagę na zalecenia producenta co do liczby cykli konserwacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.